لوگو
آر اس اس English
نقشه سایت
شركت توزيع برق اصفهان :به استانداردهاي جهاني نزديك شده ايم 1397/09/06
شركت توزيع برق اصفهان :به استانداردهاي جهاني نزديك شده ايم
 

در نشستي با مدير عامل شركت توزيع برق اصفهان مهندس حميد رضا پيرپيران در خصوص چشم اندازو دستاوردهاي اين شركت  به گفتگو نشستيم كه ما حصل آن را تقديم به خوانندگان اين  مي نماييم

چشم‌انداز‌ صنعت توزيع برق اصفهان براي نزديك شدن به استانداردهاي جهاني چيست؟

در حوزه برق با كيفيت تلاش ما اين است كه خاموشي و قطعي برق را به حداقل برسانيم و در برنامه هدف تعريف شده است كه خاموشي‌ها را به ازاي هر مشترك به 30 دقيقه در سال كاهش دهيم و 100 درصد خدمات شركت به صورت الكترونيك در دسترس مردم قرار گيرد. استاندارد كردن شبكه‌هاي توزيع، استفاده از كابل‌هاي خودنگهدار، تعويض كابل‌هاي روغني 20 كيلوولت، تعميرات به موقع و برنامه‌ريزي‌ شده شبكه و افزايش تعداد فيدر‌هاي خروجي يا شبكه‌هاي اصلي از پست‌هاي 63 به‌صورت هم‌زمان دنبال مي‌شود.

در بخش اتوماسيون شبكه در 3 سال گذشته نرم‌افزارهاي مورد نياز تهيه شده و تأسيسات مورد نياز مركز ديسپاچينگ تأمين شده و در حال حاضر تجهيزات اتوماسيون در 370 نقطه شبكه نصب شده است و برنامه اين است كه 300 نقطه ديگر شبكه را به تجهيزات اتوماسيون مجهز كنيم و همان‌طور كه گفته شد در بخش تلفات برق اصفهان 6.6 درصد است و با نصب تجهيزات به شبكه اين ارقام باز هم كاهش مي‌يابد.

در بحث مانيتورينگ اطلاعات شبكه، برنامه‌اي جامع تدوين شده كه در يك سال آينده اكثر تجهيزات اين سيستم نصب و راه‌اندازي مي‌شود و اطلاعات شبكه فشار متوسط و فشار ضعيف را براي كمك به مديريت شبكه به صورت كنترل و دريافت از راه دور ديده‌باني كنيم و هم‌چنين استفاده از نيروگاه‌هاي بخش توزيع در دستور كار قرار داريم.

يكي ديگر از شاخص‌هاي استانداردهاي جهاني زيرساخت‌هاي خدمت‌رساني است كه در اين راستا برنامه هدف تعريف شده و زيرساخت‌هاي بازنگري شده است از جمله اين زيرساخت‌ها، زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري است كه ارتباط نقاط خدمت به حوزه ستادي را مشخص مي‌كردند و هم‌چنين در حوزه زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري، طرح‌هاي جامع نرم‌افزاري براي همه واحدهاي ستادي تأمين شده كه اين نرم‌افزارها در رينگ نرم‌افزاري قرار گرفته امكان تبادل اطلاعات در كليه نرم‌افزارهاي جامع فراهم مي‌كند. در كنار آن زيرساخت‌ نيروي انساني و استفاده جامع و كامل از شبكه تعريف شده و زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري با ايجاد فرمت‌هاي اجرايي در فضاي نرم‌افزاري متناسب با نياز پيش‌بيني شده است.

در حوزه خدمات غيرحضوري نيز به استانداردهاي جهاني نزديك شده‌ايم و تا پايان سال جاري 94 درصد خدمات از جمله فروش انشعاب، فروش انرژي و خدمات پس از فروش به صورت غيرحضوري انجام مي‌شود و ميزان رضايتمندي از 90 درصد در يك سال گذشته به بالاي 95 درصد رضايتمندي در سال جاري رسيده‌ است.

 

گفت‌وگو را ادامه مي‌دهيم و از او مي‌پرسيم آيا تا كنون در بحث فرهنگ‌سازي در نحوه مصرف بهينه انرژي الكتريكي موفق بوديم؟

اگر نگاهي به برنامه كشورهاي مختلف در خصوص نحوه توليد و مصرف برق در دنيا بيندازيم، درمي‌يابيم كه اكثر كشورها در خصوص بحث توليد و مصرف انرژي الكتريكي به‌جاي افزايش توليد به دنبال شيوه مصرف صحيح هستند و اگر نمودار سال 2030 كشورهاي اروپايي را بررسي كنيم، مي‌بينيم كه برنامه‌ريزي‌ها بر اين اساس شكل گرفته كه بيش از 60 درصد نياز مصرف را از محل روش‌هاي بهينه مصرف تأمين كنند كه در كشور ما در طول سال‌هاي گذشته اقدامات زيادي در خصوص فرهنگ مصرف انجام شده كه تا كنون زياد موفق نبوده است، البته با هدفمندي يارانه‌ها و ورود لامپ‌هاي كم‌مصرف در چرخه مصرف در سال 89 يك كاهش جدي به دليل نگراني مردم از هزينه‌هاي مصرف در خصوص مصرف انرژي الكتريكي در جامعه اتفاق افتاد اما هنوز فرهنگ مصرف بهينه در جامعه نهادينه نشده است كه پايين بودن هزينه مصرفي انرژي الكتريكي و عدم شناخت مردم از نحوه توليد، توزيع و انتقال برق و مصرف بهينه آن مي‌تواند يكي از دلايل عدم توجه به نحوه مصرف اين انرژي حياتي باشد.

تا كنون براي ترويج فرهنگ مصرف بهينه انرژي الكتريكي اقداماتي از طريق اطلاع‌رساني از سوي رسانه‌ها را دنبال شده و من فكر مي‌كنم زماني به نتيجه قطعي مي‌رسيم كه بنگاه‌هاي اقتصادي كوچكي كه نفعشان در راهنمايي مردم در مصرف بهينه باشد در اين زمينه ايجاد شود.

نكات ارائه شده براي ما بسيار جالب بود، اينكه بنگاه‌هاي اقتصادي كوچك را براي كاهش مصرف به اقتصاد برق وارد كنيم، در همين راستا از استانداردهاي برق پرسيديم كه صنعت برق و توزيع آن در اصفهان با استانداردهاي جهاني چقدر فاصله دارد؟

سونامي صنعت برق دنيا در سال‌هاي اخير در بخش توزيع اتفاق افتاده است و به اين نتيجه رسيده‌اند كه هرچه در توليد و انتقال سرمايه‌گذاري شود اگر در بخش توزيع برنامه‌ريزي كلان صورت نگيرد، فقط هزينه صرف شده كه در همين راستا برنامه‌ريزي‌ها بايد در بخش توزيع به‌ويژه استفاده از فناوري‌هاي نوين صورت گيرد. تلاش دنيا در راستاي استانداردهاي جهاني اين است كه توليد برق باكيفيت با كمترين خاموشي را به مصرف‌كننده عرضه كند كه اين مهم از طريق بازسازي شبكه، استفاده از اتوماسيون شبكه، هوشمندسازي و مانيتورينگ يا مديريت ديدباني شبكه، به‌روزرساني تجهيزات و بهره‌گيري از فناوري‌هاي نوين به دست مي‌آيد.

برخي از كشورهاي پيشرفته در بخش توزيع مدعي هستند كه تنها 12 دقيقه در سال دچار خاموشي يا قطعي برق مي‌شوند به‌طوري‌كه در كشور ما بهترين وضعيت را مشهد با 100 دقيقه خاموشي در سال دارد و ما در اصفهان با اين اعداد فاصله داريم و در تلاش براي نزديك شدن به استانداردهاي جهاني هستيم.

فاكتور ديگر برق باكيفيت، پايين بودن تلفات برق است كه استاندارد جهاني آن 7.8 درصد بوده و كره جنوبي با 4.2 درصد تلفات در بهترين رتبه قرار دارد و اصفهان در اين زمينه با 6.6 درصد در بحث كاهش تلفات رتبه دوم را در كشور دارد و نيز شاخص ديگر برق باكيفيت، تحويل ولتاژ استاندارد برق به مصرف‌كننده است كه با استانداردسازي منابع تغذيه و كاهش طول شبكه فشار ضعيف اين مهم ميسر مي‌شود كه بالاي 96 درصد از ولتاژ مصرفي مشتركين در اصفهان استاندارد است.


 

منبع: خبر توليدي
نویسنده: محبوبه وكيلي
تعداد بازدید: 108
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2.67 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق سايت متعلق به شركت  توزيع  برق شهرستان اصفهان مي باشد
Powered by DorsaPortal