لوگو
آر اس اس English
نقشه سایت
از 40 مگاوات افزايش بار در تابستان 94 پيشگيري شد 1394/06/14
از 40 مگاوات افزايش بار در تابستان 94 پيشگيري شد

در حالي كه وقوع پيك بار در سال 94 براي اين شركت  بيش از 1000 مگاوات پيش‌بيني شده بود اين ميزان در تابستان 94 با رشد اندكي نسبت به سال قبل از آن و در حد سقف ميزان تعهد شده محقق شد اين  در حالي كه در بسياري از نقاط ايران به دليل افزايش فزاينده دماي هوا رشد قابل توجهي را تجربه كردند. اين موفقيت با همكاري مشتركين شهر اصفهان در گروههاي مختلف به ويژه مشتركين صنعتي و كشاورزي به دست آمده است.و به عبارتي 140 مشترك صنعتي در برنامه‌هاي مديريت بار تابستان 94 در شهر اصفهان با برنامه‌هاي مديريت بار همكاري داشته‌اند.

به گزارش دفتر مديريت مصرف برق عمليات اجرائي طرح‌هاي پيك سايي شركت توزيع برق شهرستان اصفهان در حوزه مشتركين صنعتي و كشاروزي، درتابستان 94 از روز 15 خرداد شروع و تا 15 شهريورماه ادامه خواهد داشت. در اين طرح با تقسيم قسمت عمده‌اي از برنامه‌ها در دو سرفصل مشتركين صنعتي و كشاورزي، شاهد مديريت پيك بار و حفظ آن در حدود سال پيش بوده‌ايم و واحدهاي صنعتي با مشاركت در سه طرح « تطبيق تعطيلات و تعميرات سالانه با دوره اوج بار شبكه »، طرح « ذخيره عملياتي صنايع » و طرح « استفاده از مولدهاي خودتامين » سهم قابل توجهي در تحقق اين هدف داشته‌اند.

در غالب اين طرح‌ها هدف آن است تا در ساعات اوج بار، مصرف برق مشترك به صفر يا به حداقل ممكن برسد و صنعت برق اين ميزان كاهش , توسط مشتركين را با اندازه‌گيري دقيق با قيمتي بالاتر از قيمت فروش برق از مشترك خريداري نمايد. در واقع ماهيت اين طرح «خريد انرژي مصرف نشده» توسط شركت برق به قيمتي بالاتر از قيمت فروش است.

در بخش كشاورزي به دليل پايين بودن قابل توجه تعرفه پرداختي نسبت به ساير تعرفه‌ها انگيزه چنداني براي بهينه سازي مصرف برق توسط مشتركين وجود ندارد. اين گروه از مشتركين با دارا بودن چاه‌هاي برق‌دار، در فصل تابستان مقدار قابل توجهي از مصرف برق را به خود اختصاص داده‌اند.

در طرح مديريت بار لحاظ شده براي اين مشتركين با در نظر گرفتن موارد فوق به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده است تا با همكاري ايشان و مديريت مصرف در ساعات اوج بار ضمن رايگان شدن مصرف برق در ساير ساعات، مبالغي نيز به عنوان پاداش همكاري به ايشان پرداخت گردد. تعيين پاداش براي اين گروه از مشتركين در ازاي همكاري صورت گرفته باعث حضور در طرح و انجام همكاريبه نحو موثري در بين مشتركين مشمول شده است تا جايي‌كه همكاري مفيدي از ايشان در دوره اوج بار سال جاري صورت گرفته است.

در اين پروژه  تعداد 165 مشترك كشاورز ، 35 مشترك صنعتي با ديماند بيش از يك مگاوات و 105 مشترك صنعتي با ديماند قرارداد كمتر از يك مگاوات  مشاركت داشته اند. ميزان مديريت بار صورت گرفته در بخش صنعت به وي‍ژه مشتركين بزرگ با ديماند مصرفي بالا نسبت به سال قبل رشد قابل توجهي داشته است تا جايي كه در بخش صنعت تا زمان تنظيم اين گزارش كه هنوز چند روزي تا پايان دوره همكاري‌ها و انجام جمع‌بندي‌هاي نهايي وجود دارد، كاهش ديماند هم‌زمان قريب به حدود 30مگاوات و در بخش كشاورزي 10 مگاوات كاهش مصرف در ساعات اوج بار شب ثبت شده است.

اين طرح‌ها به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده است كه حضور و مشاركت در آنها براي غالب واحدهاي صنعتي مقرون به صرفه است و تنها مشموليني از آن استفاده نمي كنند كه يا به دليل شرايط خاص حاكم بر نوع خطوط توليد، امكان اين اقدام براي آنها مقدور نيست و يا به‌طور كلي تعطيل مي باشند.
 
عدم اعتماد كافي مشتركين نسبت به پرداخت به موقع مبالغ تشويقي موضوع حائز اهميت ديگري است كه با توجه به روند مناسب سال‌هاي اخير در لحاظ شدن به موقع ارقام تخفيف و پاداش در حساب مشتركين تاثير مناسبي در جذب مشمولين طي سال جاري داشته است و انتظار مي رود طي سال‌هاي آتي اين همكاري‌ها رونق بيشتري را تجربه نمايد.
منبع:
نویسنده: محبوبه وكيلي
تعداد بازدید: 24
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق سايت متعلق به شركت  توزيع  برق شهرستان اصفهان مي باشد
Powered by DorsaPortal