سال 1398، رونق توليد
سامانه پردازش اطلاعات ديناميك شبكه (سپاد)

  سامانه پردازش اطلاعات ديناميك شبكه (سپاد)

از آنجا كه يكي از وظايف مهم شركتهاي توزيع برق، تحويل ولتاژ مناسب و پايدار به تمامي مشتركين مي باشد، بنابر اين رصد مداوم اين پارامتر الكتريكي و پردازش آن جهت اطمينان از عدم وجود اشكال در ولتاژ تحويلي به مشتركين از رسالتهاي خطير شركتهاي توزيع مي باشد.  لذا شركت توزيع برق شهرستان اصفهان برحسب رسالت سازماني و اجتماعي خود اقدام به طراحي و پياده سازي سامانه ايي نموده كه توانسته گامهاي بسيار مثبت و سازنده ايي در اين خصوص  بردارد.

نقش سامانه پردازش اطلاعات ديناميك شبكه با نام اختصاري سپاد، دريافت اطلاعات الكتريكي شبكه  و پردازش لحظه به لحظه پارامترهاي مذكوردر بستر GIS و براساس روشهاي مختلف علمي و به روزدنيا مي باشد. به نحوي كه علاوه بر مشخص نمودن آنلاين نقاط داراي افت ولتاژ، حتي قابليت پيش بيني را نيز به خود اضافه نموده، به صورتي كه قبل از وقوع پديده افت ولتاژ غير استاندارد، آلارمهاي مربوطه را صادر مي نمايد.

به همين جهت تاكنون اطلاعات حدود 11000  كنتور هوشمند به صورت آنلاين  و حدود  210 هزار اطلاعات  آفلاين ارسالي از فرآيند مامورين قرايت و تست كنتور از ابتداي سال 96 تا كنون بر روي سامانه در حال پردازش خودكار  مي باشد و توانسته است در بر طرف شدن اشكالاتي نظير جلوگيري از وقوع افت ولتاژ يا افزايش ولتاژ خارج از رنج استاندارد كمك شاياني نمايد.

علاوه برامكانات فوق، اطلاعات كنتورهاي سرفيدرهاي فشار متوسط كه در پستهاي فوق توزيع نصب مي باشد به صورت هر 3 تا 5 دقيقه  در اين سامانه رصد مي شود و در صورت تغييرات ناگهاني بار، آلارمهاي مربوطه براي مديريت شبكه و ديسپاچينگ صادر مي گردد، كه باعث افزايش سرعت العمل گروههاي عملياتي در رفع حوادث شبكه و قطعي هاي ناخواسته مي گردد. در روشهاي قبل ، اطلاع از خطاهاي ناخواسته بر روي فيدر ها و يا وقوع خاموشي ها صرفا از طريق تماس با مركز121 و يا اطلاع رساني اپراتورهاي پستهاي فوق توزيع بود كه به لطف خداوند با اين قابليت و همچنين سامانه اتوماسيون، اين مهم بصورت مكانيزه فراهم شده است. البته كماكان مركز 121 گزارشات قطع برق از مشتركين را براي پيگري هاي درون سازماني دريافت و ثبت مي نمايد.

با استفاده از اين دو سامانه امكان مانيتورينگ و پردازش و كنترل و هدايت شبكه به نحوي فراهم شده كه قبل از آن براي بازيابي شبكه و كليد زني ساده در حدود 1 ساعت زمان صرف مي گرديد در صورتي كه در حال حاضر از زمان وقوع خطا تا انجام كليد زني ها و بازيابي 90 درصد از منطقه تحت خاموشي تا 5 دقيقه امكان پذير شده است.

امكان انجام تماس برعكس و اطلاع رساني خاموشي ها

يكي از امكاناتي كه شركتهاي توزيع پيشرو در كشورهاي پيشرفته به مشتركين خود ارايه مي نمايند اطلاع از زمان دقيق خاموشي هاي شبكه مي باشد. تا مشتركين بتوانند آمادگي لازم را جهت حفظ تداوم مصرف و يا برنامه ريزي تعميرات و.. انجام دهند.

به لطف خداوند و همت مديران و كارشناسان شركت توزيع شهرستان اصفهان اين مهم، از حدود نيمه اول مردادماه سال جاري براي خاموشي هاي مديريت اضطراري بار جهت مشتركين صنعتي، حساس و يا مشتركيني كه مشخصات مورد نياز خود را در سايت شركت توزيع وارد كرده اند، پياده سازي شد. به نحوي كه قبل از اعمال خاموشي  پيامك هاي  مربوطه به صورت كاملا خودكار و هوشمند به ايشان ارسال مي گرديد. مطابق با آمار دريافتي از سامانه طي اين مدت جهت 10645 مشترك در حدود 41000 پيامك ارسال شد.

در اين روش قبل از اعمال قطعي به مشتركيني كه در ناحيه خاموشي قرار مي گيرند،  به صورت هوشمند از طريق ارتباط  با GIS، محل جغرافيايي مشترك تشخيص داده شده و براي انها پيامك ارسال مي گردد.

علاوه بر آن در زمان اعمال خاموشي مديريت اضطراري بار، در صورت مراجعه مشترك به سايت شركت توزيع، با انتخاب محل مورد نظر از نقشه GIS مندرج در سايت و يا  ورود رمز رايانه به راحتي برنامه خاموشي در دسترس تمامي مشتركين قرار مي گرفت.

انشاله مد نظر است اين فرآيند در روزهاي معمول سال نيز تداوم يابد كه اميد است از نيمه دوم شهريور ماه اين موضوع نهايي گردد به نحوي كه حتي در صورت قطع ناخواسته شبكه، پيامك مرتيط با آن به مشتركين واقع شده در ناحيه قطعي اعلام گردد.

 

تاریخ به روز رسانی:
1397/07/17
تعداد بازدید:
1958
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
ارتباط با ما
آدرس: اصفهان، خيابان عباس آباد، جنب رستوران شهرزاد، شركت توزيع برق شهرستان اصفهان 
ساعات كار: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:15 لغايت 15:30 
كد پستي:  8134617131   
تلفنخانه: 2-32240680، 3-36613011 (031) 
نمابردبيرخانه: 32225832-031    
روابط عمومي:36623161-031  
نمابرروابط عمومي: 32240687-031     
شماره پيامك: 100000121
پست الكترونيك:  info@eepdc.ir
آمار بازدید
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به  شركت توزيع نيروي برق شهرستان اصفهان  ميباشد.

اندازه قلم

Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه